Dárek k narozeninám, který by mi skutečně udělal radost

Právě dnes je to přesně 20 let, co jsem se v olomoucké Fakultní nemocnici narodil. Dvacet let je hodně i málo. Záleží z jakého úhlu se na tu dvacítku díváme. Každopádně je to pěkné kulaté číslo a většina lidí si myslí, že je třeba takovou událost řádně oslavit. Ostatně jako každý rok.

Rozhodl jsem se ale, že budu minimálně svoje narozeniny ignorovat. Vůbec neslavit, nezaobírat se nimi a neřešit je. Proč? Protože narození není něco, co jsem si vybral. Není to žádná vlastní zásluha – prostě jsem se rodičům narodil. Zrození a smrt je určitý koloběh stejně jako třeba koloběh vody v přírodě. Taky slavíte, když prší? Slavíte, že teče voda v řece? Něco jiného je samotné narození dítěte. Narozeniny jako takové ale podle mě nejsou dovůdem k oslavám. Není to nic výjimečného. Holt jsem o rok starší. To je toho. Je to jen hloupá tradice, stejně jako například Vánoce, kterých se teda bohužel zatím stádovitě účastním. Zatím.

Většina lidí ale nikdy nepochopí, proč takto jako já někdo uvažuje. Oni totiž nepřemýšlí nad věcmi do hloubky, jen se řídí tím, co je běžné a „normální“. Narozeniny jim zkrátka asociují přání, oslavu, dort atd atd… A už z tohoto důvodu nehodlám oslavovat svoje narozeniny.

Víte, já si myslím, že mnohem důležitější je oslavovat ty skutečné úspěchy, události a splněná přání lidí. Je jedno, čeho se to týká – může to být právě samotné narození dítěte, svatba, maturita, uzdravení se po těžké nemoci, úspěch v podnikání, promoce, uběhnutý maraton, zlatá medaile na olympiádě… Zkrátka něco unikátního, co je pro daného člověka skutečně důležité.

Ale přesto… pokud mi chcete někdo udělat radost a dát mi drobný dárek k narozeninám, přispějte prosím těm, kteří to opravdu zaslouží. A protože jsem z Olomouce, vybral jsem z projektů Dárcovské SMS projekt Hospic Svatý Kopeček:

„Arcidiézní charita Olomouc vede specifické zdravotnické zařízení Hospic Svatý Kopeček, které pomáhá těžce a nevyléčitelně nemocným lidem prožít důstojným způsobem a pokud možno i v rodinném kruhu poslední období života. Garantuje, že pacienti nebudou trpět nesnesitelnou bolestí, že za všech okolností bude respektována jejich lidská důstojnost a že v posledních chvílích života nezůstanou osamoceni. Cílem projektu je získat finanční prostředky na dofinancování výstavby a doplnění vybavení pro péči, která je v hospici poskytována.“

Pokud tedy máte zájem, zašlete DMS ve tvar: DMS HOSPICKOPECEK na číslo 87 777 a uděláte tak radost nejen mně. Děkuji.

Jimmy Hayek se představuje:

Jmenuji se Jakub Hájek a narodil jsem se v roce 1990 v Olomouci. V současné době studuji Podnikovou ekonomiku a management na Masarykově univerzitě v Brně, jsem webový tvůrce na volné noze. Více informací o mně

9 komentářů u Dárek k narozeninám, který by mi skutečně udělal radost

 1. Evča napsal:

  Fakt žasnu, ta změna rejpala. “Dvacet let je hodně i málo.” Tohle je i můj problém v blízkém srpně. Ale stejně ti přeji něco podobného jako sobě. Pohodu, lásku, klid a rozvahu.

  P.S. Tam jsem byla zpívat (hospic na kopečku). :)

 2. Morasino napsal:

  Aby ses neposral. Znáš někoho kdo to slaví kvůli tomu, že se prostě narodil? Ne, já to jako všichni ostatní slavíme kvůli tomu, že je to záminka se ožrat do bezvědomí. :D

 3. meca napsal:

  Ještě docela nedávno, kdy lidé nazabíjeli čas internetem, se sem tam v podkrkonoší slavily půlročniny.. A stejně jako Morasino si myslím, že to nebylo kvůli oné běžnosti a normálnosti.

  PS: Slovo “VÍTE, [doplň moudrost]” by se měla vyhlásit nejvtipnější hláškou českého jazyka.

  PS2: Užívej mládí. Nás, kterým předevčírem odbilo jednadvacátého roku, již mnohé nečeká. Ve vás je budoucnost…

 4. vladimirmir napsal:

  super, hezkej prispevek big up

 5. Jimmy Hayek napsal:

  Morasino, meca: Pak mi ale přijde divný, že si lidi potřebují hledat důvody k chlastu.

 6. Najja napsal:

  Přeju všechno nej. DMSka odeslána.

  Jinak narozeniny jsou tvým úspěchem – byl jsi nejrychlejší spermií, to se taky počítá. Tvůj největší a nejkrvavější boj v životě přišel právě v okamžiku početí (i když to je jiný den než narození, ale teprve v den narození má tvůj boj hmatatelný výsledek). :) Každopádně taky neslavím. Možná jen osmnáctiny bych oslavila, ale ono vlastně ani není proč. Samé povinnosti… :)

 7. jont napsal:

  Nevím jak ty, ale já mám pokaždé radost, že jsem zase o rok starší. Znamená to, že jsem ještě naživu a čeká mě další rok plný nepoznaných a skvělých věcí. Je to také příležitost zhodnotit své úspěchy a prohry a případně se nasměrovat novým směrem. A v neposlední řadě to je důvod k setkání s rodinou a přáteli.

  Jistě, s oslavami se to nemá přehánět, ale to bychom potom nemuseli slavit nic a, protože by někdo řekl, že je to zbytečné. Nehraj si prosím na mučedníka, který pro dobro nás “hloupých”, kteří se řídí tím, co je “normální” nebude slavit své narozeniny. Myslím si, že zrovna tímto nikomu nepomůžeš.

 8. Jimmy Hayek napsal:

  Najja:Jo tak s tou spermií jsi mě převezla :-D je to pravda, no… ;-) Jinak dík.
  jont: No já teda osobně nemám zrovna radost, že jsem starší. Co se týká hodnocení – no tak svoje úspěchy a prohry hodnotím neustále, téměř každý den a nepotřebuji k tomu žádný speciální den D. Maximálně si na Silvestra dám nějaké to rádoby předsevzetí ;-) A rozhodně si nechci hrát na mučedníka. Jen si chci svobodně rozhodnout o tom, zda budu svoje narozeniny slavit nebo ne. A očekávám od ostatních, že to budou respektovat…. problém je ale ten, že většina lidí právě považuje narozeniny za něco předem pevně daného.

  Například takový 28. říjen (den vzniku samost. Československa) mi příjde daleko lepší příležitost pro setkání s rodinou a přáteli místo svých narozenin.

 9. Šimůnek napsal:

  Ahoj Kubo, co se týče slavení narozenin v mém případě, nebylo mi umožněno oslavit své 18-té narozeniny, a od té doby jsem asi stejně jako ty, neměl potřebu je slavit. Přestalo to být pro mě atraktivní, rád oslavím narozeniny někoho jiného, když to má rád, ale já to zapotřebí nemám, není to mučednický postoj, zkrátka to nevyžaduju a pokud bych je už chtěl oslavit, tak fakt ve velkém stylu a na to zatím nejsou finanční prostředky :) takže vůbec … a k tvému návrhu slavit v rodinném kruhu 28. říjen, zde bych podotknul, že ne každá rodina je politicky založená, tudíž populaci toto datum většinou moc nezajímá, protože jim to nic neříká… narozeniny jsou pro ně osobnější a ví co slaví, pod vznikem Československa si málokdo dokáže představit opravdové události a důsledky, které tato významná událost přinesla…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>