Zvyšte minimální mzdu aneb Alegorie o pekařích a lidech

Nejnovější z dementů týdne Smiling Jacka je svým způsobem zajímavý, protože představuje rozšířený mýtus, že minimální mzda zvyšuje životní úroveň obyvatel.

„HAHA, PRŮMĚRNOU MZDU NIKDO NEMÁ,MRKNĚTE NA STRÁNK ŮŘADU PRÁCE JAKÉ PLATY TAM NABÍZÍ OD ZÁKLADNÍHO VZDĚLÁNÍ PO VYSOKOŠKOLÁKY A PRÁVNÍKY V BRNĚNSKÉM KRAJI!!!
AŤ TU PRŮMĚRNOU MZDU NAŘÍDÍ VLÁDA JAKO MINIMÁLNÍ A MŮŽEME ŽÍT JAKO LIDI A NE JAK NĚKDE V PRALESE!!“
Přemysl Gorčík, Rosice

Ano, představa že vláda nařídí firmám třeba dvacetitisícovou minimální mzdu je opravdu lákavá. Každý pracující by měl zajištěn důstojný život a nemusel by žít od výplaty k výplatě. Má to ale háček.

Představte si, že vám doma dojde chleba a vy se rozhodnete zajít do pekárny a koupit si jej. V tom ale uslyšíte v rádiu zprávu, že stát právě uzákonil minimální cenu chleba na 100 Kč. Vyslyšel totiž volání pekařů, že nízká cena chleba, za kterou jsou nuceni kvůli konkurenci prodávat, je příliš nízká na to, aby je uživila. Stát se tak rozhodl pomoci pekařům a stanovil minimální cenu na „sociálně spravedlivých“ 100 Kč.

Chleba, pekaři, minimální mzda, minimální cena

A nyní si odpovězte: šli byste si koupit chleba za 100 Kč? Dejme tomu, že máte hlad a pro dnešek si tento drahý chleba půjdete koupit. Ovšem zatímco večer běží v televizních novinách zpráva o tom, jak jsou pekaři spokojenější a mají větší tržby díky minimální ceně chleba, vy už přemýšlíte jakým způsobem do budoucna nahradíte drahý chléb.

Reakce na minimální cenu

Druhý den třeba zainvestujete do domácí pekárny a budete si péct chleba sami. Sice vás chleba z domácí pekárny vyjde dráž než byla původní cena, ovšem levněji než je současná minimální cena. Možná ale zcela přestanete jíst chleba a začnete více kupovat rohlíky a jiné pečivo. A možná že přece jenom chleba milujete natolik, že za něj klidně tu stokorunu dáte. Přiznejme si ale, těchto lidí bude menšina. Většina bude reagovat na zavedení minimální ceny chleba tak, že jej přestane kupovat. Ne třeba hned druhý den, ale po týdnu už ano.

Za tři týdny sledujete opět televizní zprávy a vychutnáváte si čerstvý chleba z domácí pekárny. V televizi vystupuje předseda asociace pekařů a stěžuje si, že tržby pekařů v minulých týdnech rapidně klesly. Neklesly jen několika pekařům prodávající speciální výběrové druhy chleba; pekaři prodávající běžný chléb jsou na mizině. Předseda zdůrazňuje nutnost zvýšení minimální ceny chleba, aby pekaři mohli opět důstojněji žít.

Realita sociálního státu

Připadá vám to jako bláznivé sci-fi? Ani omylem, tohle je realita sociálního státu. Jediný rozdíl mezi minimální mzdou a minimální cenou jsou trhy, na kterých se s nimi setkáváme. Pokud jste zastánci minimální mzdy nebo voláte po jejím zvýšení, jste v roli pekaře a váš zaměstnavatel v roli zákazníka. Zatímco pekař nabízí chleba, vy nabízíte svou práci. Stejně jako se minimální cena chleba nakonec obrátila proti většině pekařů, minimální cena práce se obrátí proti těm, jejichž tržní cena práce je nižší než minimální. Stejně jako minimální cena nepostihla pekaře vyrábějící speciální druhy chleba, nepostihne minimální mzda kvalifikovanou pracovní sílu, jejižch cena práce je nad minimální mzdou.

Stejně jako se důsledky minimální ceny chleba neprojevily hned první den, stejně tak důsledky minimální mzdy nebo její zvýšení se projeví až v delším období. Pracovní místa postihnutá minimální mzdou samozřejmě většinou nezaniknou ze dne na den. Ale firmy budou mnohem více přemýšlet, jak snížit náklady a omezit počet takovýchto pracovních míst. Továrny třeba přestěhují výrobu do Asie. Stejně jako vy jste investovali do domácí pekárny, firmy budou třeba investovat do strojů, které by dříve nebyly výhodné, kvůli minimální mzdě ale už ano.

Důsledky minimální mzdy

Výsledkem budou desetitisíce zbytečně nezaměstnaných lidí, kteří jen díky minimální mzdě nemají ani pouhou příležitost být legálně zaměstnáni. Důsledky minimální mzdy postihnou ty nejslabší, kteří jinak než cenou své práce nedokáží konkurovat. Minimální mzda je tak ve skutečnosti neuvěřitelně asociální opatření a měl by se za něj stydět každý, kdo jej se znalosti důsledků prosazuje. Ale stejně jako zástupce pekařů, budou i zástupci odborů a nezaměstnaní volat po stále vyšší minimální mzdě. Je přece třeba zajistit důstojný život všem. Vítejte v sociálním státě.

Jimmy Hayek se představuje:

Jmenuji se Jakub Hájek a narodil jsem se v roce 1990 v Olomouci. V současné době studuji Podnikovou ekonomiku a management na Masarykově univerzitě v Brně, jsem webový tvůrce na volné noze. Více informací o mně

24 komentářů u Zvyšte minimální mzdu aneb Alegorie o pekařích a lidech

 1. mkurri napsal:

  Dobrý článek, ale tady to asi nezasáhne ty, co by mělo. Tedy nemyslící voliče a autory podobných výroků. Je to podobné jako s daňemi, pokud je zvýší, stejně to nemusí být plus pro rozpočet, jen pak budou zaměstnanci kecat, že jejich firma to zabalila…
  To přirovnání na ten chleba je trefné. Díky

 2. Envel napsal:

  Skutečný význam minimální mzdy je podle mého v tom, že vyvyšuje i hodně špatně placené pozice nad podporu v nezaměstnanosti. Že by to udělal trh, pokud by lidé uměli alespoň trochu počítat? To je pravda, jen to chvíli trvá. Což je možná to, v čem vidí mnoho lidí problém – chvíli by na některých pozicích pravděpodobně byly nedůstojné mzdy, které člověka neuživí ani tehdy, když žije pod mostem. Po chvíli (krátké) by se samozřejmě „tržní minimální mzda“ ustálila na výšce, která by byla pracujícími považována za důstojnou, ale to je pro mnohé pozdě. Nemyslím existenčně, spíš se s tou myšlenkou nechtějí smířit.

 3. Václav napsal:

  Copak minimální mzda, tu už lidi berou jako samozřejmý a neoddiskutovatelný fakt. Novým lákadlem pro stejnou cílovou skupinu je teď „základní příjem“. To je teprve volovina na entou…

 4. Anonymus napsal:

  To je pěkná demagogie, v mzdách a cenách jsou dva zásadní rozdíly:
  1. Když klesají ceny mají se lidi líp, zatímco když klesají mzdy mají se hůř. Nižší ceny tudíž jsou žádoucí, nižší mzdy nikoliv.
  2. Při snižování cen nabídka zboží klesá, při zvyšování roste. Poptávka a nabídka tak funguje jako negativní zpětná vazba, která ceny stabilizuje. U mezd je to naopak, snižování mezd vede k vyšší nabídce práce (lidi musí pracovat víc, aby uspokojili svoje potřeby) kdežto při zvyšování klesá (lidi nemusí pracovat tolik). Poptávka a nabídka tak funguje jako pozitivní zpětná vazba, která trh destabilizuje. Minimální mzdy vzikly jako reakce na deflační spirálu při velké krizi.

  A empirické výzkumy ukazují, že zvýšení minimální mzdy nezaměstnanost nezvyšuje.

  • Jimmy Hayek napsal:

   Demagogie je spíš váš příspěvek. Protože buď jste nečetl článek, nebo jste jej nepochopil, nebo se snažíte mlžit.
   1) Mzda není nic jiného než cena práce. Práce je zkrátka statek srovnatelný s chlebem. Stejně jako platíme za chleba, platí zaměstnavatel za práci. Pokud tedy píšete, že nižší ceny jsou žádoucí, pak také říkáte, že nižší cena práce (mzda) je žádoucí, což se vylučuje s vaší druhou tezí, že nižší mzdy nejsou žádoucí. Ono jde totiž o to z hlediska koho se na ceny díváte. Cena práce pekaře závisí na ceně chleba. Takže s vámi asi nebude souhlasit, že nižší cena chleba je žádoucí.

   2) Ano u mezd je tomu přesně naopak, protože jako spotřebitel jste na straně poptávky a jako zaměstnanec na straně nabídky (nabízíte svoji práci, zaměstnavatel ji poptává). To je logické a právě na tomto je založen celý článek.

   Minimální mzda sice zamezí snižování mezd, ale deflační tlaky způsobí právě to, že se zvýší nezaměstnanost. Nebo se mohou horšit pracovní podmínky atp. Minimální mzda je proto neúčinný nástroj. Podobně byste mohl například tvrdit, že za komunismu neexistovala inflace. No samozřejmě, pokud byly nadiktovány ceny, tak se skrze ně nemohla projevit. Ale projevila se například zhoršením kvality či úplným nedostatkem zboží. Minimální mzda je totiž ekvivalentní nástroj maximální ceně. A jestliže neumožníte cenám růst, tak se inflace projeví prostě někde jinde…

   Ty empirické výzkumy by mě zajímaly, máte nějaké konkrétní na mysli? A co říkáte na zkušenosti s minimální mzdou na Slovensku? http://ekonomika.sme.sk/c/6049423/minimalna-mzda-sa-ma-zvysit-o-10-eur-na-327-eur.html#ixzz1ZWFTkqHm

   • Anonymus napsal:

    Buď jste vůbec nepochopil co jsem napsal, nebo záměrně odpovídáte na něco úplně jiného. To je pro vás extrémisty naprosto typické.

    • ... napsal:

     četl jsem článek, četl jsem tvůj koment a četl jsem i reakci autora a jsi pěkně mimo:) a netrolluj tady laskavě

     • Anonymus napsal:

      Jedinej kdo tady troluje seš ty, mimo jsou odpovědi autora. To nevidíš, že odpovídá na něco úplně jinýho než co jsem psal? To nevidíš, že v první otázce odpovídá na jednu větu vytrženou z kontextu a v druhý mi dokonce vytýká, že jsem prohodil stranu poptávky a nabídky, i když to není pravda? Nebo že bys ty byl autor?

    • Sten napsal:

     Nižší ceny a vyšší mzdy jsou jistě žádoucí. Ale jak toho tedy chcete dosáhnout? Jak už tady vysvětlili jiní, zvýšením minimální mzdy to nepůjde, protože ti lidé, jejichž práce spadne pod minimální mzdu, prostě dostanou padáka, a pro ostatní se nic nezmění.

     • Anonymus napsal:

      Empirická data ukazují, že nedostanou. Vyšší mzdy zvýší poptávku po službách, takže ve výsledku zůstane nezaměstnanost zhruba na stejných hodnotách.

 5. anonymous napsal:

  To je nesmysl kterej ti do hlavy natlačily ti co to takto chtějí ale je to totálně mimo.

 6. Mojmir napsal:

  Já se obávám, že autor tohoto článku objevuje objevené a vyvrácené – viz Marx, nebo historie ekonomiky a sociální situace v Anglii převážně 18. stol. Minimální mzda je výsledkem nějakého historického procesu – demokratický konsensus – který chrání zaměstnance v nerovnoměrném postavení na trhu práce. Samozřejmě že zvyšuje náklady firmy na výrobu čehokoliv (nebo služeb), ale zároveň zajišťuje jakous takous minimální ochranu zaměstnance před chudobou nebo pádem do ní. Stát, který má mnoho sociálních funkcí a mimo jiné zajišťuje tyto stropy a minima, existuje díky mnoha typům daní, a pokud jsou tyto daně v článku symbolicky uváděny jako chléb či rohlík, já osobně, byť jsem zaměsntanec, rád na daních víc zaplatím, abych pak, pro případ že mi firma nemůže zaplatit ani tu minimální mzdu, dostal v nezaměstnanosti sociální dávku.
  Cítím to tak, že autor chtěl vlastně napsat, že konkurenceschopnost firmy (a tím jejich zisk) se značně zvýší, jestliže firma sníží náklady na cenu práce, to je fakt, ale pak se opravdu dostáváme někam pár set let nazpět. Opět tu bude (jako teď) pro firmu ekonomický imperativ – „co nejnižší cena práce“ a zaměstnanec tím že se zruší minimální mzda bude brát pár kaček a to už tu bylo a kruh se uzavírá. Jinak držím palce ve studiu podnikové ekonomiky a managmentu.

 7. ja napsal:

  Samozrejme ze tento clanek je naprostym nesmyslem … v podstate rika, ze by minimani mzda nemela existovat … . Nechapu jak nekdo s tak nizkou inteligenci je schopen se vubec naucit psat … . A nemusite se obtezovat odkazy na vyspele zeme bez statni minimalni mzdy … tam jim minimalni mzdy v oborech stanovuji odbory.

  • Jimmy Hayek napsal:

   Za předpokladu, že by odbory neměly speciální zákonné zvýhodnění oproti jiným občanským sdružením, bych proti takto tržně vzniklé minimální mzdě neměl absolutně nic. Jsem jednoznačně pro svobodné sdružování zaměstnanců za účelem vytvoření lepších vyjednávacích podmínek. Je právě otázka, proč to zaměstnanci nedokáží a potřebují k tomu zákon za zadkem.

   • ja napsal:

    Odbory podle mne musi byt zakonem zvyhodneny kvuli nerovnemu postaveni zamestnance proti zamestnavateli.

    • Jimmy Hayek napsal:

     Zaměstnanec je v nerovném postavení, ale nic nebrání zaměstnancům se sdružovat a to postavení vyrovnat. Kromě odborů v rámci určitého podniku se zaměstnanci mohou klidně sdružovat v profesních sdruženích, které mohou své členy hájit a po podnicích požadovat lepší pracovní podmínky.

     • Dark napsal:

      Nic…kromě zaměstnavatelů….založte ve favbrice odbory. Patrně to bude Váš poslední hrdinský skutek na tom místě….

 8. jarek nohavica napsal:

  Žádám o smazání mích komentářu z těchto stránek,děkuji Přemysl Gorčík

 9. Petr napsal:

  BLEČCI kopírujete a převracíte texty táhněte do prdele dementi,když už zveřejnujete cizí jména aby jste nešli do basy.

 10. ROMAN napsal:

  Hele,překrucuje pravdu,a používá cizí jména!!!KOKOT!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>