Jimmy Hayek

Dnes se začínám učit k maturitě

Pro někoho to možná zní bláznivě. Ostatně, ještě před několika měsíci by mi také připadalo bláznoství pomýšlet na květnovou maturitu začátkem září. Jenže v té době jsem ještě reálně nepřemýšlel nad maturitou, ta byla pro mě dalekou budoucností. Avšak nyní jsem ve čtvrtém ročníku a maturita se ve třídě řeší, dá se říct, pořád. Tento rok bude opravdu perný, ale doufám, že vyváznu živý.

Maturita na mě dýchla opravdu až 1. září, když jsem se ocitl v maturitním (čtvrtém) ročníku gymnázia. Vlastně v každém předmětu nám říkají, že nás chtějí co nejlépe připravit k maturitě; jak a co se máme učit, co udělat, co vypracovat, co nedělat a na co nezapomenout. Maturita je zkrátka tématem číslo jedna a vyhnout se jí už nyní je prakticky nemožné. Maturovat budu některý den v týdnu od 25. – 29. května 2008. Do konce května mám spoustu času, možná říkáte si. Ano, z pohledu nematuranta je necelých devět měsíců hodně. Z pohledu maturanta málo.

Český jazyk

Osobně budu maturovat z českého a anglického jazyka, základů společenských věd a zeměpisu. Maturita z češtiny je v ČR povinná, takže každý, kdo jednou maturoval, ví o čem je řeč. Samozřejmě není maturita jako maturita a úroveň maturitního zkoušení bude jistě různá na každé škole. Na našem gymnáziu se u maturity zkouší z 27 literárních a 27 mluvnických okruhů. U maturitního zkoušení si každý vytáhne jednu literární otázku (okruh), ke kterému je přiřazena jedna otázka mluvnická. Seznam těchto okruhů naleznete na stránkách našeho gymnázia. Učivo samozřejmě za celé čtyři roky. Tak, to máme jeden předmět.

Anglický jazyk

Příprava k maturitě z angličtiny zatím probíhá jen učením se maturitních témat. Znáte to: Sports and games, My family, My hobbies atd. Témat je přesně 25, každé tak na dvě A4. Možná si říkáte, že taková témata se není potřeba učit a že stačí improvizovat. Ovšem, to může zkusit leda opravdový sebevrah, jelikož sám vím, že pokud se to téma nenaučím, tak koktám, dělám chyby a matně vzpomínám, co bych řekl.

Základy společenských věd (ZSV)

Nevím, jak komu je tento předmět znám. Vyučuje se v této podobě myslím pouze na gymnáziích a možná na humanitně zaměřených školách. Jednoduše řečeno se jedná o občanskou výchovu. To je ale opravdu jednodušše řečeno, jelikož do základů společenských věd patří: psychologie, politologie, ekonomie, právo, filosofie, sociologie a okrajově religionistika. Opravdu široký záběr. Maturovat z tohoto předmětu je asi tak na stejné úrovni jako z češtiny. Avšak čeština na sebe alespoň navazuje a učí se chronologicky. ZSV se skládá z jednotlivých vědních oborů, takže se učí hůř. Z tohoto předmětu maturují většinou ti, co se chtějí věnovat humanitním vědám. I já, jelikož chci studovat žurnalistiku a tento předmět se mi tak hodně nabízí.

Zeměpis

Zeměpis jsem si vybral jako poslední předmět. Rozhodoval jsem se totiž mezi ním a dějepisem. Jelikož mě však naše dějepisářka nemá příliš v oblibě a skvadra dějepisného kabinetu je taková konzervativnější, rozhodl jsem se pro zeměpis. Ne, samozřejmě, že zeměpis mám rád. Je to jeden z mála předmětů, do kterého (když se dokopu) mi nevadí se učit. Zeměpisné znalosti totiž považuji za základ a i pro budoucího žurnalistu je dobré znát demografické poměry ve světě, hospodářství jednotlivých států a pod. Je ale pravda, že jsem si původně myslel, že zeměpis bude oddychovou záležitostí, že (s trochou nadsázky) všechno vyčtu z atlasu. Včera jsem ale zůstal úděsem koukat s otevřenou hubou na seznam maturitních témat.

Když si tedy spočítám, kolik zbývá dní do maturity a kolik je učiva, běhá mi mráz po zádech. Ne nadarmo se říká, že maturita je zkouškou dospělosti. Ovšem dospělost jsem si představoval trochu jinak…


Jakub Hájek

Autorem blogísku je Jakub Hájek, kdysi infantilní rebel bez příčiny, nyní infantilní fotr s příčinou. Frontendista – milovník dobrého kódu a konzistentního UI. Nadšený propagátor hičhajkingu a temnokomorničení. Sledujte mě na Facebooku nebo Twitteru.