Jimmy Hayek

Hladovkou proti radaru

Po dvaceti jedna dnech se v pondělí 2. 6. 2008 rozhodli Jan Tamáš a Jan Bednář přerušit hladovku proti umístění radarové základny v ČR. Jejich hladovění nevyvolalo žádanou reakci ve Vládě, vyvolalo však protesty proti radaru po celém světě a získali podporu části společnosti v Česku, ale i v zahraničí. V neděli 22. června 2008 proběhne celosvětový jednodenní protest hladovkou proti radaru. Jelikož jsem jednoznačně proti jeho umístění v ČR (ale i jinde), připojuji se k této hladovce.

Již delší dobu se diskutuje o tom, zda máme přistoupit na výstavbu protiraketového radaru v ČR, či nikoliv. Zda je radar potřebný pro celosvětovou bezpečnost, zda nepřináší naopak nám riziko nebezpečí. Zastánci radaru argumentují jeho výstavbu tím, že Česká republika je součástí NATO. My jako jeho členové musíme přispět k bezpečnosti, nemůžeme jen využívat cizí pomoci. Odpůrci zase, že radar vyvolává zbytečně napětí mezi zeměmi a zejména tím, že výstavba radaru není mírovým řešením sporů. Argumentů je na obou stranách samozřejmě více.

Osobně s radarem nesouhlasím, a to z mnoha důvodů:

  • V české společnosti zatím neproběhla nutná diskuse o potřebě radaru, lidé vlastně neví, co a proč se bude stavět. Veškerá nutná fakta ohledně radaru se tutlají uvnitř Vlády, média nafukují velikou bublinu.
  • Nesouhlasím s tímto přístupem řešení sporů. S použitím takovými bezpečnostními opatřeními nelze nelézt mírovou cestu. Zkuste nastoupit do tramvaje s odjištěnou pistolí a mířit na ostatní cestující z bezpečnostních důvodů. Myslíte, že ostatní cestující se budou cítit v bezpečí?
  • Nelze za většinové nepodpory veřejnosti, bez referenda rozhodovat o bezpečí naší země na dlouhá léta dopředu.
  • Stejná vláda, která podnikla lživou kampaň a následnou invazi vojsk do Iráku, nám bude stavět nějaký radar na našem území?
  • Za vším hledej peníze! I v takovémto projektu, jakým je radar, figurují zejména americké společnosti, které profitují z válek a sporů.
  • S radarem hrozí daleko více sporů a nebezpečí než bez něj…

V neděli 22. června 2008 budu držet symbolickou jednodenní hladovku, protože chci chránit alespoň drobným činem demokracii. Nechci se stydět před svými vnuky, že jsem pohodlně a nečinně přihlížel takovéto mašinérii. Pokud také nesouhlasíte s výstavbou radaru, zkuste 22. června vydržet bez jídla a vyjádřit tak symbolicky svůj nesouhlas.


Jakub Hájek

Autorem blogísku je Jakub Hájek, kdysi infantilní rebel bez příčiny, nyní infantilní fotr s příčinou. Frontendista – milovník dobrého kódu a konzistentního UI. Nadšený propagátor hičhajkingu a temnokomorničení. Sledujte mě na Facebooku nebo Twitteru.