Jimmy Hayek

Jak si vydělat na Internetu s Pagerankem

Mnoho lidí si myslí, že lze na Internetu vydělat bez jakékoliv námahy. Internet je něco téměř abstraktního, a tudíž si nedovedou nejspíše představit práci, která by stála nějaké úsilí. Rozhodně ten, kdo chce začít vydělávat peníze či podnikat na Internetu potřebuje notnou dávku trpělivosti, nasazení a hazardu. Internet je totiž zahlcen nejrůznějšími projekty, a proto přijít s něčím novým a originálním je čím dál tím víc těžší.

Prakticky existují tyto 4 možnosti jak si na Internetu vydělat:

  • Tvorba www stránek, webový programátoři, SEO specialisté, grafici, copywritteři Tohle je početná skupina odborníků a specialistů, kteří si nepřímo vydělávají na Internetu. Jejich bývá často nepřímo spojena se samotným Internetem, nicméně bez něj by mnoho oborů ani nevzniklo. Na druhou stranu například grafik se uživí i bez Internetu.
  • Hosting, poskytování prostoru pro webové prezentace a projekty, pronájem serverů, registrátoři domén Na trhu existuje řada hostingových firem, které poskytují (pronajímají) prostor na serveru. Tyto firmy, společnosti či živnostníci jsou přímo závislí na Internetu a profitují z potřeby někde ukládat soubory, které mají být sdíleny v síti. Nutno podotknout, že konkurence těchto firem je veliká, a tudíž klesá cena jednotlivých tarifů. Jestli se ale zvyšuje kvalita, to je už na pováženou…
  • Reklama, marketing Možná si říkáte, kde se berou zisky například Seznamu, Atlasu a celkově velkých internetových projektů? Je to reklama. Zisky z reklamy (např. Sklik), která získává Seznam, jsou nepředstavitelné. Internet je v tomto zrádný, protože ačkoliv se může zdát, že máte většinu služeb „zdarma“, tak tomu tak není. Reklamy na internetových stránkách podvědomě působí na lidský mozek a dokáži jej perfektně ovládnout.
  • Mikroplatby (placené SMS zprávy atd.) Řada projektů poskytuje své služby za tzv. mikroplatby. Například server Respekt.cz poskytuje řadu článků volně. Některé jsou však uzamčeny a až po odeslání SMS zprávy v řádech několik desítek korun vám příjde na mobil zpráva s klíčem k přístupu k článku. Hojně využívají mikroplatebních systémů erotické či porno portály.

Existuje řada dalších způsobů jak si vydělat peníze na Internetu, většinou se však jedná o kombinace zmíněných 4 možností výdělku.


Jakub Hájek

Autorem blogísku je Jakub Hájek, kdysi infantilní rebel bez příčiny, nyní infantilní fotr s příčinou. Frontendista – milovník dobrého kódu a konzistentního UI. Nadšený propagátor hičhajkingu a temnokomorničení. Sledujte mě na Facebooku nebo Twitteru.