Jimmy Hayek

Je libo vyoperovat si apendix?

Zánět slepého střeva, věc nepříjemná, bolestivá a mnohdy i smrtelná. Zanícený apendix vám dokáže udělat pěkné peklo. Ve většině případů je nutné jej vyoperovat, jinak může dojít k zanícení břišní dutiny. V civilizovaném světě není toto problém, ale představte si, že jste v Antarktidě, široko daleko žádný doktor a vy dostanete zánět slepého střeva.

To už ale vyprávím příběh ruského chirurga Leonida Rogozova. Ten byl v roce 1961 jediným doktorem na polární sovětské stanici Novolazarevská v Antarktidě. Když Leonid začal na sobě pozorovat příznaky zánětu, bylo mu jasné, že si apendix musí vyoperovat sám. Stanice byla totiž v důsledku silných bouří takřka odříznutá od světa, a cizí lékařská pomoc byla tedy nemožná.

Aby si Rogozov vůbec viděl na operované místo, musel použít zrcádko. S využitím lokální anestezie se mu po hodině a půl podařilo apendix skutečně vyoperovat. Zákrok byl po psychické, ale i fyzické stránce velice náročný, není tedy divu, že Leonid Rogozov během operace 2× omdlel. Později napsal: „Nevolnost se dostavila po 30 až 40 minutách i se závratěmi, krátký odpočinek byl tedy nutný…“. O týden později byl Leonid Rogozov již zdravý.

Můžeme tedy obdivovat lidi jako Leonid Rogozov, škoda jen, že sovětská propaganda zneužila jeho případ jako doklad toho, co všechno vydrží ruský člověk.


Jakub Hájek

Autorem blogísku je Jakub Hájek, kdysi infantilní rebel bez příčiny, nyní infantilní fotr s příčinou. Frontendista – milovník dobrého kódu a konzistentního UI. Nadšený propagátor hičhajkingu a temnokomorničení. Sledujte mě na Facebooku nebo Twitteru.