Jimmy Hayek

Jsem king - mažu komentáře

Když jsem začínal psát můj starý blog, neměl zprvu formulář k přidávání komentářů. S elánem a chutí jsem napsal tehdy minulý rok můj první článek, publikoval a … A nic. Něco tomu článku chybělo a byly to právě komentáře. Bez nich jsem neměl zpětnou vazbu, nevěděl jsem, co si o článku myslí ostatní, jaký je jejich názor na věc. Blogy bez komentářů by se uchytily možná v dobách komunismu, dnes ale ne. Proto jsem neváhal a i přes nepřízeň statických stránek blogu jsem umožnil komentovat články. Na dnešním blogu tím děkuji redakčnímu systému WordPress.

Často když píši provokativní články, píšu je právě proto, abych věděl jaký je váš názor na dané téma. Je totiž zřejmé, že podobné články vyprovokuji čtenáře k napsání komentáře více než ostatní články. Důkazem budiž panel Nejdiskutovanější v dolní části tohoto blogu. Vždy je pro mě největší odměnou smysluplný komentář, byť nemusí být mně zrovna po chuti… Rád příjmu jakýkoliv komentář, který není vyloženě OT, nebo není plný vulgarismů. I sebevíc ostré komentáře proti mně nemažu, protože zejména ty mě nějakým způsobem formují a jsem i za ně rád.

Nedělá mi tedy problém číst jakýkoliv komentář mající hlavu a patu. Jsem ale jediný? Narážím na to, že se v poslední době často setkávám s neodůvodnitelným mazáním komentářů na ostatních blozích. Přečtu si článek na nějakém blogu a poté i komentáře pod ním napsané. Najdu například komentář, který upozorní na nějaký nedostatek v obsahu článku, zpochybní autorův názor, ale je slušnou a inteligentní formou napsán. Já osobně bych takový komentář nikdy nemazal, protože to považuji za vrchol neslušnosti vůči komentujícímu. Často se ale právě setkám s tím, že za 10 minut je takový článek smazán.

Každý bloger má právo mazat jakýkoliv komentář – to bez pochyb. Ale proč to dělat? Jednak tím bloger přichází o všímavé čtenáře s vlastním názorem, zpětnou vazbu a druhak je to (jak jsem se již zmínil) vrchol neslušnosti. Že by autor blogu měl nízké sebevědomí? Třeba se bojí inteligentnějších lidí, bojí se diskuse, nedokáže přijmout jiný názor… Ale proč pak takový člověk bloguje, když nedokáže překousnout i komentáře, co mu nejsou po chuti? Asi těmto rádoby blogerům vyhovuje číst jen pochvalné komentáře od ostatních zakomplexovaných blogerů, co jim vodkejvou i třetí světovou a nedokáží sepsat ani zbla vlastního názoru na věc.

Nechci nikoho jmenovat, ale pravdou je, že se s tímto „trendem“ mazání komentářů setkávám poměrně často. Blogeři pak vyhrožují i banem, což mi přijde (pokud k tomu není opravdu vážný důvod) srabství a zakomplexovanost na n-tou… Sám jsem nikomu ještě ban nemusel udělit, komentáře mažu jednou za uherák (pokud tedy nepočítám SPAM od ruských bratrů) a jsem spokojený. Proč? Protože každý komentář je pro mě přínosný a dokáži se poučit pro příště. Myslím, že jsem se tomuto neslouchání kritiky naučil při tvorbě webů a nyní vím, že právě kritika je to, co mě neustále popohání k lepším výsledkům a za to všem kritikům děkuji …

A co vy? Jaký máte názor na mazání komentářů? Setkali jste se jako já s mazáním nepohodlných komentářů na cizím bogu?


Jakub Hájek

Autorem blogísku je Jakub Hájek, kdysi infantilní rebel bez příčiny, nyní infantilní fotr s příčinou. Frontendista – milovník dobrého kódu a konzistentního UI. Nadšený propagátor hičhajkingu a temnokomorničení. Sledujte mě na Facebooku nebo Twitteru.