Jimmy Hayek

Než uhlíky vyhasnou

Vietnamská lávka - Litovelské pomoraví

Probudilo mě zapraskání větví. Vymotal jsem hlavu ze spacáku a opatrně očima pročesával okolí. Uhlíky v ohništi už ani nežhnuly, jen z posledního vydechovaly. Na mýtině na kopci pás měsíčního světla: vidím možná daňka jak prohledává trávu. Zvedná hlavu směrem k nám. Naše pohledy se na okamžik střetnuly, sklopil hlavu a odešel z obzoru. Jsi tu?

Voda mě zlehka unáší a říční kameny šimrají na zádech. Slunko příjemně pálí. Vidím nad sebou tu trouchnivějící lávku, co se pronáší vlastní vahou a nikdo už po ní nechodí. Vzpomínáš, jak se na ni budeme houpat? Ztrácel jsi často zábrany; tak kde já narážel na pud sebezáchovy, ty jsi v sobě nacházel radost ze života. Zvedám hlavu. Kam jsi zase zmizel?

Příšerná zima. Rychlík na Prahu prosvištěl kolem nás a mohutnou sílu kolosu cítíme ve stažených útrobách. Zapaluju cígo a vracíme se všichni zpět do kolejiště. Pražec za pražcem postupujeme do nekonečna. V dáli vidíme vedle koleje kus nehybné masy. Jdeme blíž. Stopy krve se naštěstí mísí se srstí, kusy kůže a masa. Nějaké zvíře, možná daněk.

Bloudím houštím, přes mlhu je vidět sotva pár desítek metrů. Jen chroupání zbytků sněhu pod nohama se ozývá do nesnesitelného ticha. Ovládá mě děs, který se stupňuje s každým zapraskáním větví. Neustále se otáčím a očima pročesávám okolí. Už ale slyším řeku. Vidím tu lávku. Vzpomínáš, jak jsme se tam kdysi v létě poflakovali, nechali se unášet na hladině a nic neřešili?

Byli jsme tu vůbec někdy? A co ten daněk na kopci? Ano, toho jsem si dobarvil, ale tys tam byl! Řeka plyne a vzpomínky s ní, obrazy se rozpouští. Jen tu a tam drobné výjevy na okamžik se rozžehnou jako vyhasínající uhlíky. Zapaluju cígo, rozkládám stativ. V dálce se nese rychlík na Prahu. Mačkám spoušť než uhlíky z posledního vydechnou.


Jakub Hájek

Autorem blogísku je Jakub Hájek, kdysi infantilní rebel bez příčiny, nyní infantilní fotr s příčinou. Frontendista – milovník dobrého kódu a konzistentního UI. Nadšený propagátor hičhajkingu a temnokomorničení. Sledujte mě na Facebooku nebo Twitteru.