Jimmy Hayek

Recenze: Proměna - Franz Kafka

Po vyslechnutí patnáctiminutového referátu mojí spolužačky z gymnázia jsem dostal neskutečnou chuť přečíst si jí referovanou knížku Franze Kafky - Proměna. Zaujalo mě detailní vyobrazení člověka, který se jednoho rána proměnil v nepříjemný hmyz, kterého se potřebuje jeho rodina po čase zbavit. Zašel jsem do knihovny a půjčil si šedesátistránkovou knížku. Ilustrovaná argentinským výtvarníkem Luisem Scafatim mne uchvátila ihned. Nemám v oblibě beletrii, knížky se složitým dějem; raději si přečtu nějaký ten článek z novin či časopisu. Musím ale říct, že Proměna byla nejspíš napsaná pro mě, aby mne donutila číst.

Kafka popisuje mladého, pracovitého obchodníka Řehoře Samsu, který se kvůli svému kostrovitému a monotypnímu života přeměňuje v brouka, v odporný hmyz, kterého se rodina bojí a distancuje se od něj. Vlastně celá knížka je vyjádření postoje rodiny vůči Řehořovi, pro kterého se vlastní pokoj stává vězením. Jediný, který zpočátku podporoval Řehoře, byla jeho mladší sestra Markétka. Ta mu nosila do pokoje zbytky jídla, které mu chutnaly více než čerstvé jídlo.

Nejzajímavější, nejabsurdnější a zároveň nejdojemnější je část, kdy mu Markétka s matkou vyklízí pokoj od nábytku, aby mohl volně lézt po stěnách. Kdy se Řehoř nechce vzdát jediné své důstojnosti a lidskosti a brání alespoň obraz na zdi.

Drobné mínus bych ale pro knížku měl. Kafka se (sice bravůrně) snaží z mála dostat hodně, což ne vždy dopadne dobře. Proměna Řehoře v hmyz je popsána na prvních dvou stranách a zbytek je jakási analýza Řehořova myšlení, náhled na lidskou duši s hmyzím tělem. Některé části se tudíž mohou zdáti nudné a stále omílající, bez akcelerace děje. Ale přesto doporučuji přečíst si knížku, protože vám změní pohled na svět. Kafka přeci věděl o čem píše…


Jakub Hájek

Autorem blogísku je Jakub Hájek, kdysi infantilní rebel bez příčiny, nyní infantilní fotr s příčinou. Frontendista – milovník dobrého kódu a konzistentního UI. Nadšený propagátor hičhajkingu a temnokomorničení. Sledujte mě na Facebooku nebo Twitteru.