Jimmy Hayek

S-rank si dává načas, to ovšem nevadí

Už někdy od počátku května jste mohli zaregistrovat stagnaci seznamáckého S-ranku. Zatímco dříve se vám S-rank houpal sem a tam ze dne na den, od května se vůbec nehýbe. Mnoho lidí říká, že se Seznam chce přiblížit Googlu, který Pagerank stránek mění v průměru po půl roce. Ani se možnému kroku Seznamu nedivím, jelikož dlouhé doby změn ranků mohou ztížit život spekulantům a prodejcům odkazů.

Při posledním článku o výdělku na Pageranku jsem byl nesmyslně nařčen, že takovými články vlastně podporuji nerelevantnost vyhledávání, že koupené odkazy podrývají práci poctivým vyhledávačům apod. Jak jsem se zmínil v komentářích, je mi docela jedno, jak na takovéto praktiky přijdou vyhledávače. Například Google je monopolem na trhu, a proto je věcí jeho jak se s podobnými koupenými odkazy vypořádá. Ale vraťme se zpět.

Fakt, že se mi na toolbaru v prohlížeči nemění hodnoty S-ranku (i Pageranku, ale na ten jsem zvyklý) mě příjemně napíná. Mnoho lidí bagatelizuje roli ranků, ale já mezi ně nepatřím. Už jen z toho primárního důvodu, a to je jakási úroveň či prestiž stránky v závislosti na rancích.

Ona jen stagnace Seznamu není jediný „problém“, který jsem osobně zpozoroval. I doba, za kterou Seznam zaindexuje stránky nového webu, se poněkud prodloužila. Ani ruční přidávání stránek do vyhledávání vám nepomůže. Nevím ale, koho by Seznam tímto krokem následoval… :-D

Pokud však Seznam opravdu chce prodloužit dobu mezi změnami S-ranku, je to jedině dobře. Ztíží tak život spekulantům s odkazy a na druhou stranu tím nijak neovlivní relevanci vyhledávání. On se totiž S-rank, tedy ten vnitřní, stránky mění stále. Takže se interní S-rank stránek mění, jen ne navenek. Na samotnou stránku tak tento krok Seznamu nemá vliv.


Jakub Hájek

Autorem blogísku je Jakub Hájek, kdysi infantilní rebel bez příčiny, nyní infantilní fotr s příčinou. Frontendista – milovník dobrého kódu a konzistentního UI. Nadšený propagátor hičhajkingu a temnokomorničení. Sledujte mě na Facebooku nebo Twitteru.