Jimmy Hayek

Už jsem tady zas

Rozhodl jsem se tento blog po letech vykřesat a postupně doplňuji z webarchivu staré články. Na této doméně totiž poslední cca 2 roky nic nebylo, páč hosting jsem před lety neprodloužil a doménu nechal skoro expirovat. Když jsem totiž v roce 2016 napsal poslední příspěvek, byl jsem zrovna ve zlomovém životním období, kdy jsem neměl příliš čas a myšlenky na to, abych dál psal pravidelně články. Zároveň jsme měl v posledním období své blogové éry čím dál silnější pocit, že už ani nemám co sdělit.

Strach a hnus v Las Vegas

Přestal jsem se zajímat o politiku, společenské dění a soustředil se na svůj osobní a pracovní život. Pomalu mi táhlo na třicet a ty nekompromisní názory na mnohá témata mě taky začaly opouštět. Pochopil jsem, že Jimmy Hayek bylo alterego, které mi v jisté fázi života pomáhalo budovat si sebe-vědomí a tříbit si myšlenky… ale že život je zkrátka jinde. Chtěl jsem tedy udělat tlustou čáru za minulostí a starý obsah utopit v hlubinách internetu.

Co se mezi tím v mém životě událo? Dokončil jsem konečně po šesti letech bakaláře na MUNI ;-), s bývalou přítelkyní jsem si našel spolubydlení - definitivně jsem se tak v tomto směru osamostatnil - a našel si první full time job. Následoval přesun do Prahy změna práce, rozchod, trochu divočejší půlrok a poté jsem poznal současnou přítelkyni, se kterou mám roční dcerku a můžu říct, že nyní prožívám nejlepší období svého života. Ale o rodičovství třeba někdy jindy. Vloni jsem si také konečně udělal řidičák a hodně jsem se posunul i co se pracovního života týká. Jak už jsem v úvodu zmínil, podstatná změna nastala i v mém uvažování a prioritách.

Ještě běhěm studií na gymplu jsem rozjel několik webů, které nejprve na Adsense a později na affilu vydělávaly nějaké peníze, které pokrývaly můj vcelku nenákladný studetský život. Udělal jsem tu a tam pro známé i pár webů čistě na zakázku, ale pochopil jsem, že mě sice tvorba webů jako taková baví, ale moje slabá stránka ja ta “managerská” část – nemám rád jednání s klienty, měl jsem problém nacenit svou práci, definovat rozsah zakázky atd.

Pohrával jsem si tedy s myšlenkou, že bych po dokončení školy na full time podnikal v affilu, kde se budu soustředit jen na vlastní weby… leč se mi nikdy nepodařilo dostat na takovou úroveń, abych z nich mohl reálně vyžít. Jako vedlejší studetský příjem fajn, ale když pak máte platit sociální a zdravotní pojištění, přijmy z provizí nejsou stabilní a ještě jste závislý na několika málo projektech, které jsou závislé na návštěvnosti z vyhledávačů, tak to zádná hitparáda není.

Rozhodl jsem se proto, že si najdu “normální” práci na plný úvazek a udělal jsem jedno z nejlepších rohodnutí v životě :-D Sice pak šly všechny moje vlastní projekty do háje včetně tohoto blogu, ale získal jsem znalosti a zkušenosti, které mi nikdo nevezme. Začal jsem v jedné olomoucké firmě orientované na tvorbu lékárenských e-shopů jako kodér prakticky od nuly a přestože jsem věděl, že kdybych šel vedle do Billy dělat skladníka, měl bych víc peněz, bral sem to jako odrazový můstek a cennou zkušenost. Pravda je totiž taková, že přestože jsem už v té době asi 8 let porůznu plácal webíky, až tohle fulltime pracovní nasazení mě v oboru posunulo o velký kus dál. Řešil jsem reálné požadavky zákazníků, viděl co funguje a co ne. Po příchodu do Prahy a nástupu jako frontend vývojář do digitální agentury, ve které pracuji dodnes, jsem zjistil, co je to Git :-D a zase se posunul profesně i platově jinam a získal další zkušenosti během práce pro nejrůznější klienty s přesahem do návrhu UX/UI nebo vývoje mobilních aplikací.

Ve frontendu jsem se našel, dělám co mě baví a mám stabilní plat. Poslední dobou ale uvažuji, že bych po večerech a víkendech paralelně rozjel něco vlastního. Projekty, kde zužitkuju svoje zkušenosti s provozem webů a znalosti (frontend) developera. To může být pro mě nezanedbatelná výhoda oproti jiným tvůrcům obsahu, respektive affilákům. Ono třeba nahodit Wordpress a poladit koupenou šablonu je prima a zvládne to po pár hodinách i cvičená opice, ale rozjet obsahový web na static site generatoru s code-splitingem a preloadingem a tím docílit mnohem rychlejšího načtení a procházení webu, je o něco jiná liga a dnes nezanedbatelná výhoda i z hlediska SEO. Na druhou stranu má velká nevýhoda je, že začínám znovu prakticky na zelené louce.

Každopádně prvním s projektů, kterým se plánuji věnovat, je tento blog. Uvažoval jsem původně, že bych jeho záběr zúžil čistě na (frontend) vývoj a pokrýval témata podobně jako třeba Martin Michálek na Vzhůru dolů, ale nakonec jsem se rozhodl, že ho nechám tematicky otevřený a prostě to bude nadále osobní blog. Určitě se zde čas od času objeví i technicky laděný článek, ale mnohem více plánuju psát otevřeně o dalších projektech, které chystám. Asi se zde občas dočtete něco čistě z osobního života a nebo budu mít opět nutkání se vyjádřit k nějaké veřejné kauze… uvidíme. Zrovna čtu knížku Nabarvené ptáče, tak možná si po dočtení neodpustím srovnání s filmem.

Každopádně nemějte velká očekávání. Taky je možnost, že se na to po měsíci vyseru, že jo… ;-)


Jakub Hájek

Autorem blogísku je Jakub Hájek, kdysi infantilní rebel bez příčiny, nyní infantilní fotr s příčinou. Frontendista – milovník dobrého kódu a konzistentního UI. Nadšený propagátor hičhajkingu a temnokomorničení. Sledujte mě na Facebooku nebo Twitteru.