Jimmy Hayek

Zbrusu nový Jimmy Hayek

Ani nevíte, jakou prožívám euforii, když píšu tento první článek. Právě jsem dokončil poslední úpravy webu a nyní o půlnoci píši tento slavnostní článek. Z webdesignera tohoto webu se ze mě stane redaktor (spíše šéfredaktor) svého vlastního blogu. Ráno se probudím jako Kafkův Řehoř Samsa, avšak ne jako hmyz, ale jako pobledlý bloger.

Tak vám řeknu celou historii Jimmyho Hayeka: V listopadu 2007 jsem si založil vlastní blog Jimmy Hayek. Je to dosti amatérský web, běží na freehostingu a kdyby se do jeho útrob podíval programátor, zježily by se mu vlasy a padl do mdlob. Psal jsem nadšeně články, ale najednou mi začalo vadit, že návštěvnost je mizerná a rozhodl se jí trochu pomoci. Tak jsem normální články občas proložil mírně bulvárnímy články a takřka přes noc se vždy zvedla návštěvnost. Trvalo mi dlouho, než jsem pochopil, že ti návštěvníci, kteří přibývají ve statistikách webu a já se nad nimi raduji, jsou 13leté wendynky a lucinky.

A dost!

V dubnu 2008 jsem si řekl: „Dost!“ Rozhodl jsem se, že změním rudý design stránek, ze kterého bolí oči, a současně změním styl psaní. V tom se na Diskusi Jak psát web.cz objevil neznámý překupník webů (říkejme mu Josef), který odkupoval i freehostingové webové stránky. Rozhodujícím faktorem výše ceny byl samozřejmě Pagerank a S-rank. Můj blog na tom s těmito ranky nebyl nejhůře a tak jsem jen orientačně oslovil překupníka Josefa, za kolik by můj blog koupil. Chtěl jsem zkrátka vědět, jakou má moje práce cenu, ale o odprodeji jsem zatím neuvažoval. Překupník Josef mi nabídl 1000 CZK. S takovou cenou jsem více méně počítal.

Do příštího dne jsem si vše promyslel a uvědomil si, že za 1000 CZK si koupím vlastní doménu i s hostingem a ještě mi něco zbyde. Řekl jsem ano a další den jsem měl peníze na účtu. Poslal jsem Josefovi přístupové údaje k freehostingu a smutně utřel slzu dojetí. Během týdne jsem si objednal hosting, zaregistroval doménu jimmyhayek.cz a dal se do grafického zpracování budoucího webu. Nebudu zde popisovat moje tvrčí procesy, ty by vydaly na samotnou knížku. Nebudu ani popisovat tvorbu samotného webu, protože nezasvěceného člověka to jistě nezajímá. Dalo to ale práci…

Ted sedím, mžourám do monitoru a přemýšlím, jaký bude Jimmy Hayek. Chtěl bych, aby byl jiný. Aby se dokázal prodrat skrz tu trnitou a bahnitou cestu plnou povrchních, ledabylých blogísků, chci aby byl něčím originální a oslovil internetové čtenáře. Kvalitní blogy chybí…


Jakub Hájek

Autorem blogísku je Jakub Hájek, kdysi infantilní rebel bez příčiny, nyní infantilní fotr s příčinou. Frontendista – milovník dobrého kódu a konzistentního UI. Nadšený propagátor hičhajkingu a temnokomorničení. Sledujte mě na Facebooku nebo Twitteru.